źródło: tatu.ru
tłumaczenie: koko i Pofyrt
Nie kopiować

1999

Powstaje duet t.A.T.u. . Historia o dwóch dziewczynach oszalałych z miłości i pasji, którą czuły do siebie, staje się unikalną legendą grupy. Ta historia przypomina wszystkim, że silne uczucia, takie jak miłość, są ponad wszelkimi granicami.

2000

Pierwszy singiel t.A.T.u., Ya soshla s uma, ma swoją radiową premierę. Piosenka pnie się na szczyty playlist w rosyjskich stacjach radiowych i staje się hitem na listach przebojów Russkoye Radio, Dynamit, HIT-Fm i Europe Plus na kilka miesięcy. Podsumowując, przebój Ya soshla s uma jest emitowany w krajowych i lokalnych rozgłośniach radiowych więcej niż 10,000 razy. Klip YSSU zostaje wyemitowany na MTV-Russia. Natychmiast osiąga szczyty list.

19 Grudzień
t.A.T.u. zwołują swoją pierwszą konferencję prasową w liceum #1113 w pobliżu stacji metra Pushkinskaya. Oficjalnie prezentują swój pierwszy singiel YSSU. Singiel zawiera także 4 remixy i 2 klipy. Późniejsze kalkulacja pokazują, że sprzedano 50,000 oficjalnych kopii. Szacunkowa ilość sprzedanych pirackich kopii wynosi 200,000. Pomimo tak niezwykłego sukcesu, t.A.T.u. rzadko występują i cały czas spędzają w studiu nagrywając debiutancki album.

2001

16 Maj
Neformat, firma mająca prawa do wizerunku t.A.T.u. organizuje cały proces twórczy. W hotelu Radisson-Slavyanskaya podpisuje kontrakt z Universal Music Russia, międzynarodowym gigantem przemysłu muzycznego. Zgodnie z umową t.A.T.u. mają obowiązek nagrać 3 albumy, z których pierwszym jest "200 po Vstrechnoy".

21 Maj
Zostaje wydany debiutancki album 200 po Vstrechnoy. Tego samego dnia nowy klip t.A.T.u. do piosenki Nas ne dogonyat pojawia się w telewizji. Staje się on najdroższym klipem kiedykolwiek nakręconym w Rosji. Nagrywanie trwało 3 dni. Z kamery zamontowanej na helikopterze nagrano ujęcia z górnej perspektywy. Przy okazji, nagranie piosenki Nas Ne dogonyat zabrało najwięcej czasu - cały tydzień. Album 200 po Vstrechnoy zawiera 11 piosenek:

1. Zachem Ya
2. Ya Soshla S Uma
3. Nas Ne Dogonyat (Video)
4. Doschitai Do Sta
5. 30 Minut
6. Ya Tvoi Vrag
7. Ya Tvoya Ne Pervaya
8. Robot
9. Malchik Gay
10. Nas Ne Dogonyat (HarDrum Remix)
11. 30 Minut (HarDrum Remix)

W pierwszych dwóch miesiącach po wydaniu, sprzedano około 500,000 legalnych kopii albumu (co oznacza, że sprzedało się około 2 miliony pirackich kopii). Ogółem w Rosji sprzedano ponad 2 miliony legalnych kopii albumu (i w przybliżeniu 4 miliony pirackich kopii) w 2001 roku.

2 Czerwiec
t.A.T.u. dostają nagrodę 100 Pudoviy Hit od stacji radiowej HIT-FM. Ceremonia ma miejsce w hali Kremlin, gdzie t.A.T.u. śpiewają swój muzyczny bestseller YSSU.

Sierpień
t.A.T.u. zaczynają nagrywać anglojęzyczną wersję albumu na potrzeby promocyjnej trasy po Europie. Piosenka YSSU zostaje przetłumaczona jako pierwsza. t.A.T.u. nagrywają klip do piosenki 30 minut. Wideo nie może zostać puszczone w obieg z przyczyn cenzorskich.

6 Wrzesień
t.A.T.u. udają się do Nowego Jorku, gdzie w legendarnej Metropolitan Opera otrzymują nagrodę MTV za klip YSSU w kategorii Najlepszy Rosyjski Teledysk. Później tego samego miesiąca zostaje wydany nowy singiel i klip: Polchasa. Piosenka natychmiast jest w częstej rotacji w rozgłośniach Russkoye Radio, Dynamit, Europe Plus, Love Radio, RDV, HIT-FM oraz Tango. W sumie utwór jest grany 3.500 razy. Klip Polchasa góruje na listach przebojów MTV Russia oraz MUZ-TV. Pomiędzy jesienią 2001, a zimą 2002 wideo wyemitowano ponad 3,000 razy w rosyjskich stacjach telewizyjnych. MTV Russia ogłasza klip YSSU najlepszym teledyskiem roku. t.A.T.u. udają się w trasę koncertową po Rosji, Białorusi, Ukrainie oraz krajach nadbałtyckich.

Październik
Singiel YSSU zostaje oficjalnie wydany w krajach Europy Zachodniej - w Republice Czeskiej, Bułgarii oraz na Słowacji. W Bułgarii piosenka YSSU dostaje się na pierwsze miejsce krajowej listy młodzieżowego kanału MM-Channel. Już pierwszego dnia zostawia za sobą takie muzyczne gwiazdy jak Limp Bizkit i Jennifer Lopez. W tym czasie Neformat kontynuuje rozmowy z Interscope Records.

Listopad
Singiel NND ma swój debiut w Republice Czeskiej, Bułgarii, Polsce oraz na Słowacji. Dokładnie w tym samym czasie album 200 po Vstrechnoy zostaje wydany w Europie Zachodniej. t.A.T.u. jadą z promocyjną wizytą na Słowację, gdzie występują na koncercie o podobnym prestiżu jak rosyjski festiwal Pesnaya Goda. W okresie jesieni rosyjskie single i album t.A.T.u. zostają wydane w Republice Czeskiej, Bułgarii, Polsce oraz na Słowacji. Natychmiast podbijają czołowe pozycje w krajowych listach przebojów.

Grudzień
t.A.T.u. udają się na trasę koncertową do Niemiec. Po przełomowym występie, Universal Music Germany decyduje się na wydanie albumu w Niemczech. Tymczasem album 200 po Vstrechnoy jest na szczytach list sprzedaży w Republice Czeskiej, Bułgarii oraz na Słowacji. W 2001 roku duet koncertował dziesiątki razy w Rosji, Niemczech, Bułgarii oraz na Słowacji dając w sumie ponad 150 koncertów. t.A.T.u. łapią drugi oddech: angielska wersja albumu jest bliska zmienieniu Leny i Julii z najbardziej popularnych rosyjskich dziewczyn w Europie, na popularne na całym świecie.

2002

Styczeń
Rosyjska dywizja IFPI uznaje 200 po Vstrechnoy za najlepiej sprzedający się album w kraju. t.A.T.u. zaczynają pracować nad singlami, które mają zostać wydane w Stanach Zjednoczonych (Not gonna get us) oraz Niemczech (I've lost my mind). Single znajdą się na anglojęzycznej wersji albumu. Najpierw, Lena i Julia pracują w studiu w Anglii - potem w USA, w Los Angeles. Na tym etapie wielu wyjątkowych ludzi zaczyna pracować nad albumem. Tylko kilka gwiazd popu było w stanie pracować z tak wysoko postawionymi producentami. W Manchesterze F.A.F/Cap Com Production (który także pracował z tak popularnymi artystami jak Sonique, Moby, Rammstein, Eskimos & Egypt i Steps) kontynuuje prace. W Londynie, kolejne nagrania angielskich wersji utworów są prowadzone wspólnie ze światowej sławy producentem Trevor'em Horn'em.

15 Luty
Przyglądając się dokładnie bezprecedensowemu sukcesowi t.A.T.u., Universal Music Russia wydaje nową rozbudowaną edycję albumu 200 po Vstrechnoy zawierającą nową piosenkę Klouny oraz nowe remixy (30 minutes i Malchik Gay). Re-edycja albumu bije wszelkie rekordy w ciągu pierwszego tygodnia: sprzedano 60,000 legalnych kopii.

18 Luty
Międzynarodowy tygodnik Business Week wydaje okładkę ze zdjęciem Juli i Leny razem z Bill'em Roedy'm - prezesem MTV Network.

Marzec
W krótkich przerwach między koncertowaniem w Rosji oraz Europie t.A.T.u. kontynuują pracę nad angielską wersją albumu dla amerykańskiego rynku muzycznego.

Kwiecień
t.A.T.u. otrzymują dwie nagrody w Republice Czeskiej; pierwszą za ilość sprzedanych kopii albumu (10,000 legalnych kopii) oraz drugą - z miłości od ludzi, którzy wynieśli duet na szczyt krajowej listy przebojów. Universal Music Russia wydaje dwa wideo-remixy piosenek YSSU oraz NND.

11 Kwiecień
Duet nie boi się wyrażać emocji publicznie, otrzymują nagrodę Bed of the Year w kategorii Sex Dissidents. Ceremonia ma miejsce w moskiewskim klubie Metelitsa. Dziewczyny jako nagrodę dostają prezerwatywy. Julia zadaje retoryczne pytanie, Czemu miałybyśmy ich potrzebować?. Lena odpowiada: Prawdopodobnie, do naszej kolekcji!

12 Kwiecień
t.A.T.u. kończą pracę w studiu: nowy singiel Prostiye Dvizheniya jest gotowy do podbicia list przebojów.

15 Maj
Kolekcja nagród t.A.T.u. powiększa się wraz z IFPI Platinum Europe Award za 1,000,000 sprzedanych kopii albumu 200 po Vstrechnoy na terenie Europy. t.A.T.u. stają się pierwszym i jak do tej pory jedynym zespołem z Europy Wschodniej, który otrzymał tą nagrodę.

23 Maj
Piosenka NND zostaje uznana za najlepszą piosenkę roku. t.A.T.u. otrzymują nagrodę Ovatsiya.

30 Maj
Prezentacja nowego prowokującego teledysku Prostiye Dvizheniya ma miejsce w klubie Marika. Sugestie oraz niedopowiedziane historie w nieco erotycznym kontekście, zmiksowane z kilkoma wspomnieniami z dzieciństwa, sprawiają że wideo jest ekscytujące.

Czerwiec
t.A.T.u. lecą do Nowego Jorku, aby wziąć udział w programie TRL na amerykańskim MTV. Prace nad angielską wersją albumu są zakończone.

1 Lipiec
Rozpoczyna się kręcenie klipu do anglojęzycznej wersji YSSU - ATTSS. Jedynie te części, w których dziewczyny śpiewają zostają nakręcone ponownie. Aby stworzyć atmosferę teledysku, który był nakręcony dwa lata wcześniej, zbudowano taką samą ścianę jak w pierwszym klipie. Odnaleziono także oryginalne metalowe ogrodzenie, użyte w pierwszym teledysku. Przez to ogrodzenie Amerykanie zobaczą Lenę i Julię całujące się w deszczu. Fala t.A.T.u. nareszcie dosięga Polski. Duet zajmuje pierwsze pozycje w krajowych listach przebojów, dziewczyny są zaproszone na sesję fotograficzną. Album 200 km\h In The Wrong Lane zostaje wydany w USA. Popularność piosenki ATTSS szybko rośnie.

18 Sierpień
t.A.T.u. - nie po raz pierwszy - lecą do Los Angeles, gdzie rozpoczynają swoją trasę promocyjną. Pierwszy singiel, pierwszy teledysk, pierwsze pojawienie się na amerykańskim rynku muzycznym - w miejscu stawiającym bardzo wysokie warunki, gdzie każdego roku próbuje zaistnieć około 100,000 artystów.

3 Wrzesień
Debiutancki hit ATTSS (angielska wersja YSSU) pojawia się w rozgłośniach radiowych w Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Norwegi oraz we Włoszech. Także teledysk do piosenki pojawia się we wszystkich stacjach muzycznych w wyżej wymienionych krajach. We Włoszech płyta uzyskuje status platynowej (25,000 sprzedanych kopii) w dniu wydania.

10 Wrzesień
Singiel ATTSS zostaje wydany w USA. Płyta zawiera dwie wersje piosenki ATTSS oraz dwa widea: teledysk i Behind the Scenes with Julia and Lena.

7 Października
Angielska wersja albumu zostaje wydana w Eurpie Zachodniej. 200km/h In the Wrong Lane od razu staje się bestsellerem. Julia i Lena udają się na trasę promocyjną po Europie. Podczas trasy t.A.T.u. udzieliły 50 wywiadów, które opublikowane zostały we wszystkich europejskich językach. t.A.T.u. stają się prawdziwą sensacją na światowym rynku muzycznym oraz pierwszym rosyjskim projektem, który osiągnął taki sukces.

14 Listopad
t.A.T.u. biorą udział w ceremonii MTV EMA po tym, jak zostały nominowane w kategorii Best Dance Video. Wykonują na żywo swój hit ATTSS dla ponad 20 milionów widzów. t.A.T.u. zyskują prawdziwe światowe uznanie. Duet występuje także podczas Billboard Magazine Award (2002 FOX Billboard BASH). We Włoszech debiutancki singiel osiąga status platynowego, a album - złotego. W Szwecji singiel także osiąga status platynowego. Teledysk ATTSS dostaje się do gorącej rotacji na MTV-US oraz MTV-UK. Debiutancki album staje się platynowy w Finlandii. Historia sukcesu duetu zostaje opisana w najlepszym muzycznym magazynie na świecie. Dziewczyny udzielają wywiadu dla Rolling Stone. Artystyczne zdjęcia pojawiają się w wywiadzie Jane and Spin.

2003

t.A.T.u. zostają zespołem miesiąca w Malezji, gdzie ich hit pozostawał na 1 miejsu przez kilka tygodni. Not Gonna Get Us znajduje się na pierwszej pozycji najczęściej zamawianych piosenek w głównej stacji radiowej Nowego Jorku Z100. Tym samym, utwór zostaje najczęściej emitowanym w Stanach Zjednoczonych. Album 200km/h In The Wrong Lane osiąga złoty status w Meksyku. Duet jest na drugiej pozycji Francuskiej hit parady oraz na pierwszej pozycji na liście w Anglii.

BBC-News zaprasza t.A.T.u. do udziału w programie emitowanym w godzinach szczytu. Przewodnicząca Forum Ochrony Dzieci oskarżyła Julię i Lenę o demoralizatorski wpływ na angielskie dzieci, a zwłaszcza uczennice. Dziewczyny odpowiedziały, że mają tylko jeden powód ich kreatywności, którym jest miłość. Rozpoczynają się trasy koncertowe po Stanach Zjednoczonych. Tatuszki występują w Jimmy Kimmel's show, w koszulkach z napisem Ch*j wojnie w cyrylicy. Punktem kulminacyjnym zostaje moment kiedy Julia bierze rękę Kimmel'a i pisze na niej te słowa.

Po pewnym czasie okazuje się, że management programu wycina pocałunek z wersji TV programu. Następnego dnia Amerykanie dowiadują się o znaczeniu słów na koszulkach t.A.T.u. i duet ma zakaz występowania w nich w następnych programach. W odpowiedzi t.A.T.u. występuje w koszulkach z napisem Cenzura, a kiedy prowadzący prosi je o pocałunek, odmawiają.

Październik
t.A.T.u. zostają zwyciężczyniami World Music Award w Monte Carlo w kategorii Najlepsza Pop Grupa na Świecie, Najlepszy Duet na Świecie oraz Najlepsza Grupa Dance'owa. Według pomysłu managerów zespołu, Julia i Lena rozpoczynają swój występ strzelając do widowni z prawdziwych karabinów maszynowych naładowanych ślepakami. Usłyszawszy o tak śmiałym pomyśle występu organizatorzy ceremonii wręczyli dziewczynom zabawkowe karabiny. Zaprzeczyło to oryginalnemu pomysłowi i t.A.T.u. zdecydowało odmówić uczestnictwa w gali. Nagrody nie zostały im nigdy wręczone.

Listopad
Razem z czterema innymi rosyjskimi zespołami, t.A.T.u. zostało nominowane do Najlepszego Zespołu Rosji na MTV Europe Music Awards. Duet zadecydował przekazać głosy, które otrzymał, na rzecz grupy Leningrad, z której dziewczyny lubił najbardziej. t.A.T.u. zwyciężyło już w tej nominacji w 2001r. i Julia i Lena chciały dać szansę innym do pokazania się na nadchodzącej światowej ceremonii w Edinburgh'u 6. listopada.

Grudzień, 1-2
Dwa wielkie koncerty, jako część trasy Show Me Love, odbyły się w Tokio - stolicy Japoni, w największej arenie koncertowej - Tokio Dome (pomieścić może 43.000 ludzi). t.A.T.u. również zaakceptowały zaproszenie na spotkanie z Takeshi Ketano, guru japońskiej kinematografii, w jego studiu. Lena Katina zagrała tam w ping-ponga z samym Takeshi. Grała z podwojoną energią - za siebie samą oraz za Julię, która nagle zachorowała.

Podsumowanie 2003r.
Debiutancki album t.A.T.u. zyskuje miano złotego w Angli, Południowej Afryce, Korei, Singapurze, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Meksyku; album zyskuje miano platynowego w Tajwanie, Finlandii, Polsce, Włoszech, a podwójną platyną pokrył się w Hong-Kongu, Czechach i Kanadzie. t.A.T.u. ustanawiają absolutny rekord sprzedaży w Japonii. W kraju wschodzącego słońca album bije rekord takich legend muzyki pop jak The Beatles, Michael Jackson i Madonna, - sprzedano 1,8 miliona kopii 200km/h in The Wrong Lane.

2004

Styczeń
t.A.T.u. zaczynają nagrywać drugi album w reality show t.A.T.u. w Podniebiosach. Akcja ma miejsce w przybudówce hotelu Pekin na Placu Mayakovskim. Koniec programu był zaplanowany wraz z wypuszczeniem drugiego krążka dziewczyn. Show nadawane na programie STS zyskało dużą popularność. Program (który nie posiadał żadnego scenariusza), rozwinął się w całkowicie innym kierunku, niż spodziewany. Zakończył się zerwaniem znajomości Julii i Leny z Ivanem Shapovalovem. Dziewczyny stają się niezależne i zatrzymują prawa do nazwy t.A.T.u.

Maj
Staje się wiadomym, że Julia Volkova jest w ciąży. Informacja ta jednak nie zmienia żadnych planów duetu.

Lato
Podpisano nowy kontrakt pomiędzy Neformat a Universal Music International. t.A.T.u. rozpoczyna nagrywanie drugiego albumu, bez żadnego producenta, lecz z kreatywnym wsparciem zespołu.

2005

Styczeń, 17
Podróż do Los Angeles, do sławnego studio Village, gdzie Julia i Lena rozpoczynają pracę nad nowym albumem. Nagrywanie trwa ponad 3 miesiące. Oprócz dziewczyn biorą w nim udział unikatowe gwiazdy show businessu.

Kwiecień
Wybrany zostaje tytuł dla rosyjskiej wersji krążka Ludi Invalidy (nazwa międzynarodowej wersji Dangerous and Moving). Są to nazwy piosenek z albumów.

2005 - 2006

W latach 2005 - 2006 t.A.T.u. dawało koncerty do okoła świata od Meksyku aż po Japonię. Pod koniec lata 2006 odbyły wielką trasę koncertową po Rosji, której fani oczekiwali od ponad 2 lata. Miłośnicy zespołu z około 20 miast zdzierali swoje głosy śpiewając razem z Julią i Leną nie tylko ich nowe hity (All about Us, Friend or Foe), ale także znane już utwory (All the Things She Said, Not Gonna Get Us itd.) Po ujrzeniu t.A.T.u. na żywo stało się jasnym, że nie jest to już zespół popowy. Grupa powoli przemieniała się w projekt pop-rock z namiastką elektroniki.

Marzec, 2006
t.A.T.u. odwiedzają Niemcy, a później Los Angeles, gdzie nagrywają piosenki na 3 album.

2007

Listopad, 29
Na antenie MTV Russia dochodzi do premiery nowego singla Belyi Plaschik. Postać w którą wcieliła się Lena Katina, morduje będącą wówczas w ciąży Julię Volkovą. Przez około miesiąc klip był najczęściej oglądanym, oraz komentowanym, przez osoby z całego świata.

2008

Luty
Belyi Plaschik zostaje ogłoszony drugim najlepszym video 2007 przez widzów MTV Russia. Był to również jedyny rosyjski teledysk emitowany w Polsce, Grecji, Bułgarii oraz w krajach bałtyckich.

Czerwiec, 5
Dochodzi do premiery drugiego singla (220) z albumu na oficjalnym kanale zespołu, Youtube. Tylko w jeden dzień 220 zostało jednym z najlepszych video w 20 krajach.

Czerwiec, 10
220 można zauważyć na pierwszy miejscu na video.google.com, co oznacza, że zostało w pewnym sensie najbardziej popularnym klipem na całym świecie.

Veselye Ulybki
Przez ponad rok roboczym tytułem albumu było Upravleniye Otbrosami. Miesiąc przed premierą doszło do zmiany, przez wzgląd na ironiczne uśmiechy tych, którzy rozumieją. Treść pozostała jednak taka sama.

Premiera rosyjskiej wersji albumu Veselye Ulybki odbyła sie 21 października 2008. Wśród autorów piosenek można znaleźć następujące nazwiska: Valery Polienko oraz Sergio Galoyan, który napisał muzykę oraz słowa dla wielu hitów dziewczyn (Nas Ne Dogonyat, Ya soshla s uma). Billy Steinberg, autor All About Us oraz Like a Virgin (Madonny), również przygotował piosenkę dla Wesołych Uśmiechów.

You and I
Niektóre piosenki z albumu znajdą się w soundtracku do filmu You and I, który kręcony był w latach 2007 - 2008, a swoją premierę odbył 16 maja, 2008 w Cannes. Reżyserem został Roland Joffe, W obsadzie możemy znaleźć takie nazwiska jak Misha Barton czy Anton Yelchin. Film opowiada o historii dwóch fanek t.A.T.u., ich miłości oraz niebezpiecznych starciach w dzisiejszej Rosji.t.A.T.u. posiadają najpopularniejszy profil MySpace oraz drugi najczęściej subskrybowany kanał na YouTube w Rosji. Na świece profil MySpace utrzymuje się w pierwszej dziesiątce światowych, elektronicznych zespołów.

Julia Volkova i Lena Katina mają teraz po 24 lata. Mieszkają w Moskwie ze swoimi rodzinami. 27 Grudnia, 2007 na świat przychodzi drugie dziecko Julii - chłopiec Sam. Ma również czteroletnią córeczkę Victorię.